خدمات و تشریفات در مراسم های عروسی

نویسنده : تشریفات عروسی و خدمات مجالس عروس
تاریخ ثبت : 1397/04/03

هر کسی در زمان زندگی خود یک بار مجلس عروسی می گیرد و همه دوست داریم که در آن زمان بهترین تشریفات مجالس عروسی را تهیه کنیم . برای آن که بتوانیم بهترین خدمات مجالس را برای مجلس خود تهیه کنیم باید یک سری از کارها را انجام دهیم و یک شب به یاد ماندنی را به وجود بیاوریم.

تشریفات مجالس عروسی شامل چه مواردی است؟

تشریفات مجالس معمولاً در حالت کلی یک چارچوب خاصی دارد اما افراد بسته به مبلغی که می خواهند خرج کنند بعضی از تشریفات مجالس را حذف می کنند و بعضی ها نیز به این تشریفات می افزایند. این مسئله هم حائز اهمیت است که در قدیم به دلیل برگزاری مراسم در خانه ها، افراد تشریفات مجالس خود را به سلیقه ی خود کم و زیاد و یا تغییر می دادند اما امروزه به این دلیل که مراسم ها در تالارها برگزار می شود، افراد نمی توانند تشریفات مجالس را کم و زیاد و یا تغییر دهند بلکه باید از آن ها پیروی کنند.

جایگاه عروس و داماد تشریفات عروس

تشریفات مجالس عروسی شامل چه مواردی است؟

معمولاً برای تشریفات مجالس عروسی موسسه هایی وجود دارد که در این کارها متخصص و ماهر هستند و می توانند کار های تشریفات را به نحوه احسنت انجام دهند و فشار را از روی خانواده های داماد و عروس بردارد.

1. در مرحله اول برای تشریفات مجالس عروسی که از طرف این موسسه ها انجام می شود یافتن سلیقه عروس و داماد و هماهنگ شدن با آن ها است.

2. در مرحله ی دوم که اصلی ترین مرحله ی تشریفات مجالس عروسی یعنی تهیه تالار و سالنی برای اجرای مراسم را داریم که با سلیقه ی عروس و داماد انتخاب می شود و همچنین توجه به تعداد مهمان ها می تواند در انتخاب تالار نقش مؤثری داشته باشد.

3. در مرحله سوم برای مهیا کردن یک مراسم با شکوه می تواند تهیه اتاق عقد، تزئین ماشین و ... باشد که این مورد هم نباید بدون توجه به سلیقه ی عروس و داماد انجام شود.

4. مرحله چهارم معرفی چند گروه موسیقی خوب و ماهر از طرف موسسه ها به عروس و داماد است که با نظر آن ها یک گروه را برای مجلس خود انتخاب می کنند.

5. مرحله پنج برای تهیه یک مجلس خوب، انتخاب یک گروه فیلمبرداری عالی است که بتواند این شب به یاد ماندنی را به خوبی ثبت کند چرا که این شب دیگر افراد تکرار نمی شود.

6. و در آخرین مرحله انتخاب محل هایی برای تهیه ماشین عروس، شیرینی و شام مجلس است که نظر نهایی عروس و داماد در این ها بسیار تاثیر دارد.

گل آرایی میز شام تشریفات عروس

تشریفات مجالس عروسی چیست؟

تشریفات مجالس عروسی یعنی همان فرآیندی که برای یک مجلس عروسی انجام می شود. تشریفات عروسی در طی زمان های گذشته تغییر هایی داشته ولی هنوز هم چهارچوب قبلی خود را حفظ کرده است. این حقیقت از هیچ کسی پوشیده نیست که تشریفات مجالس عروسی در زمان های قدیم ساده تر و کم هزینه تر بوده است ولی در حال حاضر این تشریفات شکل مجلل گونه ای به خود گرفته است به طوری که نه دیگر آن سادگی قدیم را و نه آن هزینه های کم را دارد. این مشخص است که اگر بخواهید در این زمان و با این شرایط حتی یک مراسم ساده هم بگیرید باید هزینه های زیادی را بپردازیم.

تشریفات مجلل یا ساده؟

گاهاً دیده یا شنیده اید که مراسم با شکوهی انجام می شود که صدای آن در تمام شهرها شنیده می شود و همچنین نوع دیگری از مجالس عروسی را دیده ایم که به سادگی هر چه تمام تر انجام می شود. نحوه مجلس عروسی بستگی دارد به توافق بین عروس و داماد که تعیین کنند چگونه آن را برگزار کنند و هر کسی با توجه به شرایط خود تصمیم می گیرد که مجلسی مجلل یا ساده داشته باشند. بعضی از زوج ها هستند که با توجه به توافق بینشان اصلاً برای خود مراسمی نمی گیرند و هزینه ی آن را برای خود پس انداز می کنند و یا با مقداری از آن به ماه عسل می روند. همان ‌طور در بالا هم گفته شد تعیین چگونگی برگزاری مراسم عروسی به سلیقه و توافق بین زوجین بستگی دارد اما هستند افرادی که با درآمد میلیاردی عروسی های ساده ای می گیرند و در طرف دیگر افرادی هستند که با داشتن شرایط مالی ضعیف سعی در برگزاری مراسم با شکوه دارند و روی خود فشار های بسیار زیادی می آورند.

تشریفات مجالس عروسی در کشور های مختلف؟

تشریفات مجالس در همه جای این کره ی خاکی وجود دارد اما هر شهر و کشوری در این زمینه چهارچوب ها و محدودیت هایی دارند که همه ی آن ها از گذشتگانشان به آن ها رسیده است ولی اندکی تغییر در ساختار این چارچوب ها و محدودیت ها دیده می شود. همان‌ طور که گفته شد شرایط اجرای تشریفات مجالس عروسی در مناطق مختلف جهان متفاوت است اما در اکثر کشورهای مسلمان این تشریفات بسیار ساده و بر اساس احکام قرآنی انجام می شود که ایران نیز از این قاعده مستثنی نیست. تشریفات در کشور ایران در قدیم بسیار ساده بوده ولی در حال حاضر این تشریفات شامل حنابندان در شب قبل عروسی، مراسم عروسی و مراسم عروس کشان در شب عروسی و در آخر مراسم پاتختی که در روز بعد از عروس می باشد.

دیگر مقالات


عجیب ترین آداب و رسوم ازدواج

عجیب ترین آداب و رسوم ازدواج

یکی از قشنگ ترین اتفاقات زندگی هر کس مراسم ازدواجش است. خصوصا هنگامی که عروس و داماد در جمع دوستان و خانواده بهترین روز زندگی شان را در میان گل های زیبا و موسیقی و خوراکی های خوشمزه جشن می گیرند.  ادامه مطلب
ایده و نکات جدید و جذاب برای جشن نامزدی

ایده و نکات جدید و جذاب برای جشن نامزدی

هر خانواده ای رسم هایی دارد که باید به آن توجه شود. جشن نامزدی را هر کسی طبق رسوم خویش به گونه ای برگزار می کند و تعریف مشخصی مانند عروسی ندارد.  ادامه مطلب
بایدها و نبایدهای آرایش عروسی

بایدها و نبایدهای آرایش عروسی

برخی از اشتباهات در خصوص آرایش روز عروسی بسیار رایج هستند. بد نیست از آنها حذر کنید. ادامه مطلب
باغ عروسی

باغ عروسی

در انتخاب باغ عروسی و تالار پذیرایی نکته های بسیار ضروری وجود دارد که باید به آنها توجه نمایید: ادامه مطلب