سفره عقد

سفره عقد ایرانی یکی از سنت های جالب کشور ما است. وجود یک سفره عقد ساده و شیک، می تواند موجب رضایت زوج ها ، خانواده ها، دوستان و همراهانشان باشد. از آنجا که در ایران رسم بر این است که معمولا مراسم عروسی بعد از برپایی سفره عقد انجام شده و بسیاری از خانواده ها، مراسم سفره عقد را جدا از مراسم شب عروسی بر پا می کنند، باشکوه و زیبا جلوه دادن این سفره بسیار مهم است.

این مسئله از مواردی است که برخی از زوج های جوان نسبت به آن حساس هستند و برخی سفره عقد سنتی را ترجیح می دهند و برخی دیگر تزیین سفره عقد در خانه را می پسندند ولی گروهی هم می خواهند که این سفره حتی الامکان لوکس و عالی بنظر برسد. وسایل سفره عقد هم که برای تزیین آن بکار می روند، در این میان اهمیت خاصی دارند و در هر گوشه ای از خاک کشورمان مردم بنا به عقاید و سنت های قومی و یا مذهبی آن منطقه سفره عقدشان تا حدودی ممکن است متفاوت باشد. مکان سفره عقد می تواند هر جایی (حتی باغ عروسی) باشد ولی معمولا در مکان های بسته مانند خانه یا تالار برگزار می شود تا علاوه بر راحتی افراد دعوت شده، حریم خصوصی عروس و داماد هم حفظ شود. 

از نظر ما تشریفات عروس و بلکه از نظر اکثریت کسانی که به نحوی در اجرای یک مراسم عروسی فعالیت می کنند، مراسم عقد و خصوصا نقطه ای که عروس و داماد جواب بله را می دهند، احساسی ترین قسمت شب عروسی است. پس باید در طراحی اجرای مراسم عقد همچنین نحوه اجرای آن دقت خاصی لحاظ شود. سفره عقد از لحاظ تاریخی قدمت طولانی دارد و از رسم های سنتی ایران باستان می باشد و درپشت هریک از اجزای سفره عقد فلسفه  و تاریخچه ای  وجود دارد و هریک  از اجزای آن پیام  خاصی را به عروس و داماد هدیه می کند. به عنوان مثال: نان به نشانه برکت، نبات به نشانه شیرینی  زندگی، تخم مرغ نماد تداوم نسل، سبزی به نشانه سرسبزی و خرمی، گل به نشانه شادی و شادمانی زوج در طول زندگی شان،آینه به نشانه پاکی و زلال بودن دلهای عروس و داماد نسبت به یکدیگر، شمع به نشانه روشنایی و کله قند هم به نشانه خوش کامی و شیرین شدن زندگی مشترک شان در کنار یکدیگر بکار برده می شود (به همین دلیل بطور سنتی دو کله قند بالای سر عروس و داماد به هم ساییده می شود) .

همچنین مطابق سنت های کهن کشورمان برای سلامتی عروس و داماد هنوز هم در بسیاری از نواحی کشورمان، اسپند (اسفند) دود می کنند که این سنت زیبا هم زیبایی خاصی به این مراسم می بخشد و گذاشتن عسل در دهان عروس و داماد توسط یکدیگر که این هم به نشانه شیرینی و خوشبخت شدن در کنار همدیگر است و البته این سنت علاوه بر کشورمان در برخی از کشورهای دیگر هم رواج دارد.

حتما با این توضیحات متوجه کم و کیف و همچنین تا حدودی با باید ها و نباید های برپایی سفره عقد آشنا شده اید و متوجه این نکته شده اید که برپایی آن قواعد خاص خود را دارد و با تشریفات شب عروسی، امکانات و تزیینات آن (مثلا استفاده از بار شیرینی و مخلفات ، آبشار شکلات و غیره) بسیار فرق دارد.

همچون سایر موارد ذکر شده، تشریفات عروس در زمینه سفره عقد نیز تنوع زیادی برای شما فراهم کرده ( اعم از سفره های سنتی و مدرن، آینه، بته جقه، فرشته و ...) که شما می توانید از بین این موارد سفره ای متناسب با سلیقه و بودجه خود انتخاب کنید.